Hovedmenu:
God viden
Udførsel af våben til Sverige
Udførsel af våben til Sverige
I forbindelse med Svensk-Danskan, hvor vi hvert andet år skyder i Sverige, skal man sørge for at kunne udføre sit eget - og i nogle tilfælde - nogle af foreningens våben, samt den nødvendige mængde ammunition. Personer der skal udføre våben, skal have udstedt et Europæisk Våbenpas hos politiet - se links nedenfor.
Det er også nødvendigt, at anmelde indførslen af våben og ammunition til de svenske myndigheder, her kan man i de fleste tilfælde klare sig med en deklaration på Internettet - i andre tilfælde skal man sørge for at ansøge om en indførselstilladelse hos de svenske myndigheder. Når man kommer hjem igen, skal man huske at afmelde sine våben igen - det er meget VIGTIGT at sørge for det sker, da man ellers kan få problemer med de svenske myndigheder - se links nedenfor.
I Danmark
Justitsministeriet - udførsel af våben - bestemmelser om våbenpas - ansøgning om våbenpas - våbenbilag.
I Sverige
Tullverket - indførsel af våben - blanket til deklaration - våbenanmeldelse på Internettet - skydevåbendeklaration, klik på "Skydevåbenerklæring" og på næste side skal man på OK for at "Skabe ny skydevåbenerklæring". Ved afmelding af våben går man ind samme sted, man skal indtaste sin erklærings ID for at kunne afmelde våben og ammunition.
Undermenu: